C h o m u t o v – Čtvrtfinále Chance ŽBL se za stavu 2:0 pro chomutovské basketbalistky přesunulo zpět pod vrcholky Krušných hor, což znamenalo jediné. Případná výhra by Levhartice poprvé v historii posunula do semifinále. To se díky trojce Satoranské necelé dvě vteřiny před koncem prodloužení povedlo, takže svěřenkyně Jozefa Rešetára po výsledku 79:78 vyzvou v další kole Žabiny v případě, že USK Praha potvrdí v sérii se Slovankou svou dominanci v domácí nejvyšší soutěži, jelikož Hradec Králové vyřadil po základní části třetí KP Brno.
ŽBL
ČF3, 25. 3. 2023

79:78pr

19:27,24:15,11:12,15:15 – 10:9

BK Levhartice Chomutov BLK Slavia Praha

Úvod zápasu hodně připomínal první čtvrtfinále v Chomutově. I tentokrát se Levhartice poprvé prosadily až po téměř třech minutách, kdy měla Slavia na kontě už osm bodů. Záhy rozdíl mezi oběma týmy narostl na dvouciferný a chomutovský střelecký prapor dlouho držela pouze Pollard. Pražanky nakonec zahajovací čtvrtinu vyhrály o osm bodů a o vedení poprvé přišly až čtyři minuty před poločasem, kdy vyrovnala trestnými hody domácí kapitánka Krejzová.

Hlavní roli si před odchodem do šaten vzala Satoranská, která trojkou s klaksonem poslala Severočešky poprvé do vedení. Po třiceti minutách však byly oba týmy k vítězství stejně blízko i daleko, neboť na ukazateli svítil stav 54:54. Nerozhodně to bylo i na konci čtvrté čtvrtiny, takže Levhartice si při třetí účasti ve čtvrtfinále podruhé zahrály prodloužení, jež bylo i podruhé úspěšné podobně jako v březnu 2022 ve čtvrtém klání s Hradcem Králové.

Rozhodla o tom druhá trojka Moniky Satoranské v zápase necelé dvě vteřiny před koncem nastavení, což evokovalo vzpomínky na druhý duel série, který rozsekla trojka Krejzové s klaksonem. „Tep mám ještě teď přes dvě stě,“ vypálil bez váhání Jozef Rešetár krátce po historickém postupu do semifinále, který řídily čtyři dvouciferné střelkyně – NaJai Pollard (15), Monika Satoranská (14), Monika Fučíková (14) a Michaela Krejzová (11).

„Samozřejmě jsem poslední střelu sledoval a ještě několikrát si všichni pustíme v televizi. Určitě víckrát než tu ze Slavie,“ usmíval se slovenský kouč, které své hráčce podle všeho věřil. „O Monice je známo, že trojky dávat umí,“ připojil bez váhání.

První muž realizačního týmu Levhartic si i přes velkou radost z postupu do semifinále byl vědom, že úspěch jeho souboru se opět rodil s těžkostmi, což zařídily především sedmnáctibodová Kateřina Suchanová a jen o bod horší Kateřina Rokošová však v závěru zapsala pátý faul, tudíž prodloužení sledovala jen z lavičky. „Zase jsme soupeře pustili do vedení, aby se uklidnil, a my jsme kvůli nervozitě nedali na začátku zápasu několik jasných příležitostí i zpod koše,“ lamentoval. „Navíc jsme ztráceli míče a soupeř byl stoprocentně úspěšný,“ připojil jedním dechem.

Nakonec však téměř šest stovek diváků sledovalo napínavou a zajímavou bitvu, v níž se emoce na obou stranách měnily poměrně často. „Zápas měl všechny atributy kvalitního basketbalu,“ shrnul Jozef Rešetár, který podobně jako všichni předpokládá, že v semifinále chomutovské bojovnice narazí na brněnské Žabiny, s nimiž všechny tři zápasy aktuální sezóny prohrály a které padly doposud jen třikrát. „Disponují širším a vyrovnanějším kádrem, což je posouvá do role favoritek, ale nic dopředu nevzdáváme,“ okomentoval dalšího soupeře v sérii na tři vítězství.

Pokud by Severočešky na historicky první skalp Žabin opravdu čekaly i nadále, v bitvě o třetí cenný kov sezóny by velice pravděpodobně narazily na Hradec Králové, který se při naplnění papírových předpokladů utká o finále s USK Praha. „Co mám informace, už ve čtvrtfinále s námi hrát nechtěli, tak uvidíme,“ uzavřel Jozef Rešetár na adresu šestého týmu základní části.