C h o m u t o v – V rámci pátého kola první ligy hostili chomutovští basketbalisté na palubovce domovské Městské sportovní haly druhý Písek. Oba týmy se před úvodním rozskokem nacházely v odlišném rozpoložení. Zatímco Jihočeši po úvodní porážce s Jindřichovým Hradcem, který sestoupil z nejvyšší soutěže, dvakrát za sebou vyhráli, svěřenci Daniela Huška zapsali tři nezdary v řadě. Obě série se bohužel pro Levharty natáhly po výsledku 113:70 z pohledu hostujících Sršňů.
1. liga - 2022/2023
5. kolo, 16. 10. 2022

70:113

18:27, 33:31, 8:31, 11:24

BK Levharti Chomutov Sokol Písek Sršni

Dvě trojky Boyka v úvodu poslali Severočechy dvakrát do vedení, jenže Písečtí brzy překlopili skóre na svou stranu. Výrazněji však neodskočili, takže zhruba dvě a čtvrt minuty před prvním klaksonem bylo po Žiklově koši srovnáno. Jenže závěr první čtvrtiny domácí prohráli o devět bodů, což byl tím pádem také rozdíl mezi oběma týmy po deseti minutách hry.

Druhé dějství, v němž dohromady padlo neuvěřitelných 64 bodů, pro sebe uzmuli Levharti, avšak z náskoku Sršňů umazali jen dva body. Do šaten tak Chomutovští odcházeli se sedmi bodovým mankem. Rozhodující se ukázala třetí část, kterou Jihočeši vyhráli o třiadvacet bodů a náskok už nepustili.

„Z mého pohledu se jednalo o souboj Davida s Goliášem,“ shrnul utkání Daniel Hušek. „Považuju Písek za jednoho z favoritů první ligy, který může pomýšlet na postup. Jejich platové podmínky jsou úplně jinde než ty naše,“ doplnil ještě chomutovský kouč, který byl spokojený s prvním poločasem.

„Poradili jsme si v něm s píseckým zónovým presinkem, který je pro většinu soupeřů těžko překonatelný. Padaly nám i střely z dálky,“ vysvětlil. „Ve druhém poločase přepnul soupeř na vyšší obrátky, protože jejich trenér nebyl s výkonem v prvním poločase spokojený, co jsem tak pochopil,“ připojil následně.

Omlazený levhartí soubor se dostal ještě pod větší tlak, z čehož vyplynuly podle Daniela Huška hloupé chyby, což dokládá i poměr ztrát po skončení duelu v poměru 9:17 z pohledu Písku. „Soupeř nám utekl a zápas už se v podstatě jen dohrával, i když jsme udělali méně ztrát než naposledy v Liberci,“ ohlédl se za děním na hřišti po změně stran. „Když už prohrát, tak takovýmto způsobem, protože přesně tyhle zápasy nás budou posouvat,“ hledal na nezdaru i pozitiva.

Jihočechy držela především střelba za dva body, jejíž úspěšnost se zastavila na 64 procentech. Z pole celkově proměnili Sršni 51 procent pokusů, zatímco chomutovská úspěšnost byla o jedenáct procent nižší. „Věděli jsme, že tohle k Písku patří, takže jsme si z toho úplně těžko hlavu nedělali, spíš nás dlouhodobě trápí soupeřovi relativně otevřené střely po našich chybách v defenzivní rotaci, což bohužel platilo i tentokrát,“ rozpovídal se první muž realizačního týmu Levhartů závěrem.

Vzhledem k výsledku asi nepřekvapí, že střelecké tabulce zápasu dominovali písečtí hráči. Hned tři se totiž přehoupli přes dvacet bodů. Nejpilnějším sběratelem byl Martin Svoboda (25) následovaný Petrem Šlechtou (24) a Daliborem Faitem (21). Na chomutovské straně zapsali třináct bodů Jiří Hlava a deset David Žikla.