Článek

V Levharticích se na ME mísilo zklamání i radost

V Levharticích se na ME mísilo zklamání i radost

Na Mistrovství Evropy basketbalistek do 16 let v Skopje se česká reprezentace mohla spolehnout na tři zástupkyně basketbalového klubu Levharti Chomutov. Valentýna Kadlecová, Nikola Zdeňková a Lucie Ceralová a s nimi i trenér David Zdeněk, který u reprezentace U16 působí v roli asistenta, se domů vrátili mírně zklamaní ze sedmého místa. K tomu je přitom dovedlo pět vítězství a dvě prohry, tedy bilance lepší, než měla čtvrtá Francie.
Češky coby obhájkyně stříbra začaly šampionát skvěle – ve skupině postupně porazily Polsko 59:42, Řecko 58:47 a Turecko 78:45, a když pak v osmifinále hladce zvítězily nad Švédskem 74:51, leckdo, včetně možná jich samých, je opět viděl s medailemi na krku. Jenže čtvrtfinále jim do cesty postavilo pozdější finalistky z Litvy a naše basketbalistky poprvé tahaly za kratší konec lana. „Věřili jsme si, ale Litevky hrozně dobře střílely, hned v prvním poločase nám dvě jejich nejlepší hráčky daly dohromady třicet bodů,“ poznamenala Valentýna Kadlecová. Češky nakonec prohrály těsně 69:72 a spadly do bojů o 5. až 8. místo. Než stačily setřást frustraci, podlehly i Belgii 57:69 a na závěr rozstřílely Lotyšsko 80:45. Sedmou příčkou zároveň přišly o účastnické místo na mistrovství světa U17 v příštím roce. „Jsme zklamané. Našim cílem bylo dostat se na svět. Dokonce jsme do Makedonie všichni jeli s tím, že vyhrajeme medaili. Obzvlášť po těch čtyřech výhrách. Byly jsme hrozně vyhecované, ale nepovedlo se nám to,“ zhodnotila Kadlecová bilanci českého družstva. "Ale jinak to byl super zážitek a hrozně ráda bych si ho brzy zopakovala."
Chomutovské hráčky mohly těšit vlastní výkony a role v týmu. Pivotka Lucie Ceralová sice spíše jen střídala, ale rozehrávačka Nikola Zdeňková a křídlo Valentýna Kadlecová patřily k nejvytěžovanějším hráčkám reprezentace, nastupovaly v základní sestavě a dokonce byly nejlepšími střelkyněmi družstva - Nikola vstřelila 86 bodů, Valentýna 64. Kadlecové je přitom teprve 15 let a je tak o rok mladší než většina hráček na šampionátu. „Já tam rozdíly nevidím, nastupovala jsem s tím, že jsme všichni stejně staří. Odjakživa hraju se staršími spoluhráčkami, takže mi to přišlo normální,“ tvrdí.

GALERIE